Dragi putniče.
Vidimo, put te nanio u ovu našu pitomu i vodoplavnu ravnicu. Kako bismo ti prikratili vrijeme dok putuješ, dozvoli da ti ispričamo poneku priču. Mi smo nekad bili ovdje, svjedočili smo događajima koji su prošli, i o kojima bez nas ne možeš znati. Nije nam namjera dosađivati ti, već upotpuniti tvoj put. Jer, kako reče jedan ekranizirani putnik: „Lijepo je putovati s nadom i odvažnošću, ali je još ljepše putovati sa znanjem!“
Pa krenimo! Kratki su danci, a dugi konaci!
VI CHECKPOINT – TRG U DOMALJEVCU – ZIMSKO STANIŠTE SOVA MALIH UŠARA
(Priča o tome kako je Domaljevac 2018. godine u nečemu bio najbolji u svijetu a da to nitko od mještana nije znao)
Tuzlanski fotograf i zaljubljenik u ptice Amir Hukić objavio je 2019. godine fotomonografiju o sovama malim ušarama. Ova vrsta ptica ima neobičnu naviku da se zimi formira u jata i provodi zime u urbanim sredinama. Iz nekog razloga za stanište je izabrala sjevernu Bosnu a najveći njihov broj zabilježen je u Šamcu sa oko 200 jedinki.
Drugo najveće jato nalazilo se te 2019. godine u Domaljevcu. U Hukićevoj monografiji gotov jedna četvrtina knjige sadrži fotografije iz Domaljevca, Tolise (samostan) i gradskog parka u Orašju, gdje su zabilježena postojanja jatā.
Međutim, 2018. godine je u Domaljevcu zabilježeno 250 jedinki, i da nikad otkriveni počinioci nisu 12. siječnja 2018. godine pobili nekoliko desetaka ušara, Domaljevac bi danas mogao imati prepoznatljiv brend i još jedan turistički potencijal. Sa tih 250 jedinki stručnjaci su smatrali da je to jedno od najvećih staništa u svijetu!
Populacija sova malih ušara u Europi iz godine u godinu se smanjuje, i zato su u većini država zaštićene zakonom. Istina jest da sove iza sebe ostavljaju nered, ali treba reći i to, da male ušare, kao i ostale sove, love miševe, i računica je jasna: više sova = manje miševa.
Nedaleko od trga nalazi se groblje sv. Ante. Osnovano je tek 1902. godine. Do tad, Domlječani su se sahranjivali na Karauli.
„ Dne 10 Siečnja 1902 ovlasćen od Biskupa našeg blagosovio sam Groblje novo na polju Jelas zvano u kraj sela Domaljevca, kojom prigodom prije blagosova držao sam prigodno slovo ili govor. Pri blagosovu bilo je više od 1000 dušah, svi iz ove župe.“
fra Ivo Oršolić (1836-1902), domaljevački župnik (1878-1889, 1901-1902)
Ovdje na groblju počiva Ivo Vlahović, pjesnik velikog dara koji je u svojim zapisima pisanim karakterističnim domaljevačkim jezikom, ostavio dragocjene podatke o prošlosti ovih krajeva, a u pjesmama opjevao njihovu ljepotu.
Ivo Vlahović rođen je u Domaljevcu 16. travnja 1918. godine. Za života je objavio dvije zbirke pjesama, a poslije smrti, za njegov 100. rođendan, objavljena je još jedna manja zbirka, dok je u rukopisu ostalo još najmanje stotinjak pjesama. Umro je 27. svibnja 2004. godine, ali njegove pjesme i dan danas odjekuju Posavinom.
O VI SRETNE PTICE
Ushićenje raste i kako da shvatim
Pogled pred ljepotom ne zna da se snađe
Kada zora sviće i sunce izađe
Ptice nebom kruže i okom im pratim
Neoznačen prostor slobodnoga leta.
O vi sretne ptice:
Za vas nema međa. Ista su vam prava
Hrabrost vašeg srca zakon ne sputava
Prostori su vaši s kraja na kraj svijeta.
Sloboda je vaša bez granica, lijepa.
Ne smetaju vās
Karaule-straže
Bodljikave žice
Ni razlike punog i praznoga džepa.
Ne treba vam kompas,
Za maršrutu skice,
Ne prate vam korak ni kud pogled bludi
Zavide vam sreću u sužanjstvu ljudi.
Ivo Vlahović (1918-2004), pjesnik